A PHP Error was encountered

Severity: 8192

Message: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; Email_model has a deprecated constructor

Filename: models/email_model.php

Line Number: 14

TARIM VE PEYZAJ - Soylu
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.Daha fazla bilgi için tıklayın KAPAT

TARIM VE PEYZAJ

TARIMDA PONZA

Pomza ağırlıklı olarak silisyumdioksit, alüminyumoksit, potasyumoksitlerden oluşan volkanik  bir cam materyaldir. Volkan bacasındaki su ve uçucu gazların ergimesi sonucu basınç etkisiyle  fışkıran magmanın köpük halini almasıyla şekillenmiştir. Köpük atmosfer basıncı etkisiyle aniden soğuma ve katılaşma ile hayli değişken boyutlarda dağınık halde gözenekli bir yapıya sahip olan pomza ya dönüşmüştür.

Ziraat alanında olmak üzere, sahip olduğu niteliklerle daha pek çok kullanım alanı olan, çevreye zarar verebilecek hiçbir zararlı madde içermeyen kimyasal stabil , düşük yoğunluğa ve yüksek poroziteye sahip inorganik malzemedir.

Gerek su tutma kapasitesi ve gerekse gözenekli yapısıyla uygun bir toprak ıslah malzemesi olup aşağıda bulunan özelliklere sahiptir.

      Kimyasal ve fiziksel dayanıklılık

 •     Fiziksel uygunluk (havalanması sağlaması için uygun tane ölçüsü, hafif olması ve diğer komponentlerle homojen bir şekilde karışması)

 •     Kimyasal uygunluk (uygun ph derecesi, kimyasal olarak inaktif olması, birincil eriyebilir tuzların düşük olması)

 •     Kolay bulunur ve ekonomik olması

 •     Doğal bir toprak materyaldir, toprak tavını sürekli sağlar

 •     Bitki kök sisteminin istediği ölçülerde havalanmayı sağlayan en avantajlı malzemelerden biri olup, temini çok kolaydır.

 •     Uzun ömürlü ve sonsuz kullanım olanağı sağlar, özellikle topraksız yetiştiricilikte ortam olarak kullanılabilecek en uygun materyaldir.

 •      Gözenekli yapısından dolayı, ısı yalıtımına da sahip olduğundan, köklerin ani sıcaklık değişimlerinden zarar görmesine engel olur.

PEYZAJ

Hızla artan kentleşme ve bunun meydana getirdiği yeni yerleşim alanları, büyük çapta çevre düzenlemesine ihtiyaç duymaktadır.Peyzaj ve cevre düzenleme için pomza taşı içerisinde bulunan Ca,Mg,K,Fe çözülebilir minareller olduğu için bitki gelişimini hızlandıracaktır. pH 6-7 Nötr toprak pH’ını Düzenler toprağın havalanmasını sağlayıp gazların giriş cıkısını kolaylıkla sağlar. Pomza serilen yerlere dranej kanalı açmaya gerek duyulmaz. %100 su ve Gübre tasarrufu sağlar suyun ve gübrenin doğal şartlarda buharlaşmasını önler. Su Sorunu olan yerlerde fazla suyu gerektirmez. bünyesinde yabancı ot ve nematod Barındırmaz. Pomza uygulanan yerlerde kök hastalığı ve çürüme yapmaz.

SÜS BİTKİLERİ

İç ve Dış mekan süs bitkileri yetiştiriciliğinde harç malzemesi olarak kullanılır. Torf, toprak veya saf pomza ile yapılan karışımlar ile %40-100 oranında kullanımı yapılır.

Çelik köklendirme,

Çiçek yetiştirme,>

İç/Dış mekan Saksılı çiçek ve ağaç bitkilerini yetiştirme,

Aromatik bitki üretiminde,

ÇİM ALANLAR

Toprağın fiziksel özellikleri, çim bitkisinin ekolojisi bakımından oldukça önemli bir özelliktir.Toprağın gevşekliği ve sıklığı ; rutubetli ve kuru durumları suyu alt tabakalara geçirmesi , sus tutma kapasitesi , köklerin toprak içerisine nüfuzu , havalanma, besin maddelerinin korunumu gibi durumların çok yakından ilişkisi vardır. Pomza, mevcut özellikleri sayesinde çim alanlarda uygun koşullarında sağlanmasında kullanılabilecek en doğal malzemedir.

Çim alanlarında,

Golf alanlarında,

Futbol Sahalarında,

Park ve Bahçelerde,

Karışımlar ile ilgili şirketimizden teknik bilgi alabilirsiniz…

AÇIK TARIM ARAZİLERİ

Kuru ve sulu tarım alanlarında, toprağın fiziksel özelliğinin (su tutma kapasitesinin) iyi olmaması nedeni ile çoğu kez istenilen başarı ve verim elde edilememektedir. Bunun birincil nedeni yağışlarla toprağa geçen en iyi kaliteli suyun toprakta tutunamayıp, toprağın alt katmanlarına sızıp bitkinin kök bölgesinden uzaklaşması veya yüzey akışa geçip suyun akıp gitmesidir.

Pomzanın açık tarım alanlarında kullanılmasının yararı, sadece toprağın su dengesinin sağlanması değil, tohum yatağında toprağın da havalanma kapasitesinin artmasıdır. Bundan dolayı da ürünlerinizde maksimum düzeyde verim alınması kaçınılmazdır.

Pomzanın steril ve herhangi bir yabancı ot tohumu ihtiva etmemesi ile de tarım alanlarında kullanımı da devam ederek artmaktadır.