A PHP Error was encountered

Severity: 8192

Message: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; Email_model has a deprecated constructor

Filename: models/email_model.php

Line Number: 14

İNŞAAT - Soylu
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.Daha fazla bilgi için tıklayın KAPAT

İNŞAAT

Ponza taşı, ısı yalıtımını sağlamak üzere hafif duvar blokları imalatında, standartların öngördüğü katlar arası ısı yalıtımı için hafif şaplarda, yapıyı hafifletmek için hafif beton imalatlarında, renovasyonlarda, termal sıva ve harç imalatlarında, yangın dayanımı istenilen yapılarda, ses yutuculuk ve ses izolasyonu aranılan elemanlarda, nefes alabilen ve rutubet tutmayan, yeşil yapı istenilen alanlarda, yük azaltımı için dolgu alanlarında vazgeçilmez bir agregadır.

Bir mühendis için en önemli şey dizayn ettiği yapıdaki güvenliktir. Bir yapının özellikle deprem gibi yatay yüklerde güvenli olması, tamamen binanın ağırlığı ile doğru orantılıdır. Ponza taşının binalarda kullanımı binadaki ölü yükleri yaklaşık olarak %25 azaltır.

Bu oranı yakalamak, 350 kg/m3 duvar blokları (kagir birimler), 400kg/m3 hafif sıvalar, 680 kg/m3 hafif örgü harçları, 1000 kg/m3 hafif şaplar, 600kg/m3 - 1700 kg/m3 yoğunluğa kadar imal edilebilen hafif betonları kullanarak mümkündür.

0,08 W/mK Lambda değerine sahip ponza taşı kullanılarak üretilen ürünlerde, dış yüzeylerden kaynaklı oluşabilecek ısı kayıpları ile şap yardımıyla katlar arasındaki ısı kayıplarını da çözmek, dolayısıyla temelden çatıya kadar her alanda ısı izolasyonunu yönetmek mümkündür.

Günümüzde mühendisler çok katlı ve estetik binaları kolayca inşa edebilirlerken, hala çaresiz kaldıkları, başarmak ve çözmek için çaba harcadıkları bir konu var: YANGIN. Ponza taşı A1 yanmazlığı, gerekli kalınlık kullanıldığında 120 dakika yangın dayanımı sağlaması sayesinde, yangın açısından odanın ya da binanın dört bir tarafını yangına dayanıklı hale getirebilme becerisine sahip.

Ponza taşından üretilen birçok ürün A1 yeşil sertifikasına sahip olmakla beraber, 0.23lerde gezen eşdeğer kg karbon salınımı ile dünyamızı rahatlatıyor. Ayrıca, ponza taşı kullanıldığında ponzanın içerisinde bulunan yerin altındaki suyun yeryüzüne çıkması sağlanıyor. Başka bir deyişle dünyamıza su getiriliyor.

BLOKLAR İÇİN PONZA TAŞI

Dünya literatüründe takip edilen blok (kagir birim) standardı EN 771-3 olarak yer almaktadır. Öyle ki bu standartta mukavemet dahil olmak üzere, hiçbir teknik değer için kısıtlama bulunmamaktadır.

Ponza taşı üreticilerin 350 kg/m3’ten 1200 kg/m3’e kadar yoğunluklarda blok üretmesini sağlar.

Bu bloklar yoğunluğa göre 20X40X20 cm boyutları için 5,7,9,11…… kg ağırlığında olurlar.

Bu ürünlerin Lambda değerleri 0,12 W/mK ile …. W/mK aralığındadır. Yangına tepkileri A1 yangın dayanımları ise 14 cm kalınlık için 120 dakikadır.

Blokların mukavemetleri yoğunluklarına göre 0,8 Mpa’dan 8 Mpa’ya kadar değişkenlik gösterebilir. Ponza bloklar her zaman A1 yeşil ürünler olup, ses izolasyonları da darbe ve yutuculuk anlamında mükemmeldir.

Ponza bloklar her zaman ekonomik olacaktır. Bu ekonominin verimliliğini arttırmak, binanın statik hesapları sırasında ponza blok kullanılacağını bilerek, hesap yapıp, kesitleri doğru hesaplayarak sağlanır. Ayrıca, hiçbir ekstra yalıtım malzemesine gerek kalmadan ısı izolasyon değerleri elde edileceğinden, ikinci bir ekonomi de bu sayede sağlanmış olur. Bunlara ilaveten ponza blok kullanılan yapılar nefes alabilen, rutubet tutmayan yangın dayanımlı binalar olacaktır.

Ponza Bloklar nerelerde kullanılır?

Her türlü standart betonarme, çelik konstrüksiyonlu normal veya yüksek katlı yeni binalarda Zemin dayanımları düşük binalarda Renovasyon yapılan binalarda Ayırıcı duvar, ya da bahçe duvarı gibi dış mekanlarda İstediğiniz özellikteki bloklar için isteyeceğiniz ponza taşı ve özelliklerini, üretim için reçeteyi lütfen teknik danışmanımıza sorun.

Asmolenlerle Ponza Taşı

Asmolen döşeme yüklerini azaltmak üzere ponzadan imal edilmiş asmolenler kullanılır. Bu asmolenlerin yoğunlukları 300kg/m3’ten 1000kg/m3’e kadar değişkenlik gösterebilir. Yangın dayanımları da 120 dk ile 220 dk arasında değişkenlik gösterir.

HAFİF ŞAP

Ponzalı hafif şap, size sağladığı 0.14 W/mK Lambda ısı izolasyon değeriyle, katlar arasındaki ısı izolasyonunu sağlamak adına büyük bir fırsat verir. Sadece firmamız tarafından dizayn edilmiş ve başka bir katmana gerek kalmadan, firmamızın özel ürünlerini kullanarak elde edebileceğiniz bu değer sayesinde, katlar arası ısı izolasyonunu tek katmanla sağlama hedefine ulaşabilirsiniz. Ponzalı hafif şap sayesinde, temelden çatıya ve de katlar arasında tüm sistemi ısı izolasyonlu yapmak, pasif enerji yapıları üretmek mümkündür.

Elde edilen hafif şapın yangına tepkisi A1 olup, yangın dayanımı kullanılacak kalınlığa göre 120 dakikaya ulaşır.

Katlar arası darbe ses yalıtımı ve de ses yutuculuğu mükemmeldir.

Elde edilen ponzalı hafif şap içerisindeki boşluklar sayesinde donma çözülmeye dayanıklıdır.

Binanın ölü yükü azalacağından, binanın depreme karşı dayanımı artacaktır.

Bu tip ponzalarla kendiliğinden yerleşen şaplar yapmak da mümkündür.

Şaplarımız uygulamalı olarak da sizlerin hizmetindedir.

Hafif şap Türkiye'de şaponza olarak pazarlanmaktadır.

Hafif şap nerelerde kullanılır?

Betonarme ya da çelik konstrüksiyon, standart ve yüksek katlı yapılarda

Renovasyon yapılan yapılarda

Pasif bina ya da üst düzey ısı izolasyonu yapmak istenilen yapılarda

Yangın dayanımı sağlanmak istenilen yapılarda

Yerden ısıtma sistemi olan yapılarda

Hafif şap uygulama filmini izlemek için tıklayınız

HAFİF BETON

Hafif Beton İçin Ponza taşı

Ponza taşı ile 1000 Kg/m3 yoğunluktan 1750 kg/m3 yoğunluğa kadar hafif betonlar üretmek mümkündür.

Bu yoğunluk aralığı için mukavemetler 5 Mpa’dan 25 Mpa’ya kadar değişkenlik gösterecektir.

Kıvam 10 cm slump değerinden, kendiliğinden yerleşen beton kıvamına kadar değişkenlik gösterebilir.

Unutulmaması gereken husus ise kıvam ne olursa olsun, işlenebilirlik hafiflikten ötürü mükemmeldir.

Dökülmüş olan hafif betonların yüzeyleri, ponzanın aşındırıcılığı yüzünden mutlaka parke, laminant, seramik vb malzemeyle kaplanmalıdır.

Hafif beton nerelerde kullanılır?

Ölü yükün düşürülmesi istenilen yapılarda

Zemin dayanımlarının yeterli olmadığı yerlerde

Renevasyon yapılan binalarda

Çatı ve eğim betonlarında

Sahada dökülen duvar betonlarında

Aşındırıcı yapısı nedeniyle, her yoğunluk için, kolon ve kiriş betonlarında kullanımı önerilmez

Hafif betonlarda kullanılacak ponza taşı tipi ve reçete için lütfen teknik danışmanımızla irtibata geçiniz.

HAFİF DOLGU MALZEMESİ

Dolgu amaçlı Ponza taşı

Ponza taşı, özellikle zemin dayanımı konusunda destek isteyen projelerde dolgu amaçlı kullanılan, yük azaltıcı bir madendir. Standart dolgu malzemelerinin 1/6 ağırlığında olduğundan yük miktarını da aynı oranda azaltır.

Firmamızın sunduğu ponza taşları 350 kg/m3 kuru yoğunluktan 600 kg/m3 kuru yoğunluğa kadar değişkenlik göstermektedir. Bu ponza taşları üzerinde 45 m kalınlıktaki yükü taşıma kapasitesiyle maden ocağındaki hayatını sürdürmektedir.

Dolgu Amaçlı Ponza Nerelerde Kullanılır

Yük azaltılması istenilen ve kötü zemin dayanımı olan yapılarda

Yol inşaatlarının dolgularında

Garaj yapılarının üzerlerinde bahçe alt katmanlarında, bina üzerinde ya da balkonlarında kurulacak olan bahçelerin alt katmanlarında

Üzeri çimlendirilecek ya da su direnajına ihtiyaç duyulacak spor çim sahalarının alt katmanlarında

Islak hacimlerde pis su borularının yanlarının doldurulmasında

Taşıyıcı yapı olarak reçine bağlayıcılı yolların alt katmanlarında

Donma çözülme riski olan alanlarda

Yolların donmasını önlemek amaçlı, tuzlama yapma ya da kimyasal serpme işleminde, cam kırılmalarını önleme, tuzun ve kimyasalın yol katmanı üzerinde daha fazla kalmasını sağlamak amaçlı kullanılır.

ISI YALITIMLI SIVA VE HARÇLAR

Torbalı-kuru ya da sahada yapılan harçlar ve sıvalar

Ponza taşı kullanılarak 0.09 W/mK lambda ısı yalıtım değerine sahip çimento yada alçı bazlı harçlar ve sıvalar üretmek mümkündür.

Harç üretimlerinde 680 kg/m3 yoğunlukla 5 Mpa mukavemete erişilebilinir. Bu ürün sayesinde her türlü duvar elemanını (ponza blok, gazbeton, izo tuğla, kalsiyum silikat bloklar, köpük betondan yapılı bloklar) ısı köprüsüne maruz bırakmadan ve Lamda değerlerine zarar vermeden uygulamak mümkündür.

Tüm yaş ürünlerle sıva yada harç uygulaması sahada kolayca gerçekleştirilir. Buradaki amaç, ısı ve yangın dayanımını sağlamak yada arttırmaktır.

Dolayısıyla yangın dayanımının önemli olduğu depolar, binalar, evler için ponzalı harç ve sıvalar uygulanmalıdır.

Ponza içerikli hafif harçlar ve sıvalar nerede kullanılır

Betonarme yada çelik konstrüksiyon, standart ve yüksek katlı yapılarda

Renovasyon yapılan binalarda

Isı ve ses yalıtımı istenilen yapılarda

Ses yutuculuk istenilen yapılarda

Yük azaltılması istenilen ve kötü zemin şartları olan yapılarda

Nefes alması istenilen, buhar difüzyon katsayısı iyi olması gereken, rutubet olması istenmeyen yapılarda kullanılır.

BLOKLAR VE ASMOLENLER
Blok
Blok
Blok
Asmolen
Panel
Blok
Blok
Blok
Lento